تبلیغات
پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد - ماسوله جنوب ایران تو را می خواند+ تصاویر

پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد
 
من روستایی ام
در ادبیات معماری ایران روستای «کریک» را روستای ماسوله‌ای می‌نامند، که از این تیپ معماری در چهار گوشه ایران زمین می‌توان نمونه‌های بسیاری را مشاهده کرد. مردمان روستای «کریک» مردمانی لر زبان و از زاگرس‌نشینان جنوبی هستند.

روستای «کریک» زمستانی سخت پر برف و بارانی دارد و تابستانی خنک و دلنشین که درختان سیب، انگور، هلو و سپیدارهای سر به فلک کشیده، خود زیبایی دو چندانی به روستا بخشیده است.

22327

معماری روستای «کریک» به شکل پلکانی است طوری که بام هر خانه حیاط خانه بالایی است و به ماسوله جنوب ایران اسلامی معروف است.


در روستا یک رشته قنات قدیمی وجود دارد که جزو آثار تاریخی و فرهنگی استان است. وجود مزارع کشت برنج و وجود دره‌ای با چشم‌انداز طبیعی بکر و زیبا که در آن رودخانه‌ای از ارتفاعات دنا سرچشمه می‌گیرد به آن جلوه‌ای زیبا و خاص بخشیده است.


روستای «کریک» تنها یک روستای گردشگرپذیر نیست بلکه قطب کشاورزی و اقتصادی نیز است زیرا احداث سطح وسیعی از باغ‌های میوه و چند نیروگاه برق آبی کوچک موقعیت ویژه‌ای را به آن داده است و در آینده نیز می‌تواند شکوفایی اقتصادی ملی بیشتری را نیز شاهد باشد.


22328

منطقه «کریک» متشکل از چند پاره روستا است که هر یک زیبایی و چشم‌انداز خاص خود را دارد.


گردشگران برای رسیدن به روستای «کریک» قدیم باید از میان حصارهای سبز باغات جایی که دالان‌های سبز دل فریب و مناظر رویایی آن چشم‌نوازترین تابلوی خلقت است، عبور کرد و این تلاقی میمون آب، سبزه و طبیعت بکر ویژگی منحصر بفردی است که در کمتر جایی دیده می‌شود.


روستای «کَریک» در تنگه‌ای در پایین دست شهر توریستی «سی‌سخت» واقع است و سرازیرشدن آب کوه‌های سر به فلک کشیده دنا بهشتی از نشاط و زیبایی را در پایین دست خلق کرده است.


بافت تاریخی خانه‌های پلکانی روستای «کَریک» وجود ضریح مطهر امامزاده اسحاق از نوادگان امام زین‌العابدین(ع)، امامزاده شاه عسکر(ع) و احاطه شدن چشم‌انداز روستا در میان باغات بر جنبه گردشگری و ساحتی این روستا افزوده است.


22329

بوی شالیزارهای چمپای عنبربو روستای کَریک شامه‌ی هرتازه واردی به این منطقه را می‌نوازد و طعم و بوی میوه و صیفی‌جات تولیدی این منطقه از جمله خیار سبز کریک مثال زدنی است.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 فروردین 1395 توسط روح الله اخلاقی