تبلیغات
پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد - پایه های تخته جمشید زیر پل سوم بشار/آیا اسکندر هم در تخریب پل سوم بشار دست داشت

پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد
 
من روستایی ام
روزگاری قریب و بیش از یک دهه  از پلی به نام پل سوم بشار که چهار استاندار را برای افتتاح خود دیده است نمی گذرد ، اما همچنان این پل با رشدی لاک پشتی شاید آخرین روزهای خود را بر روی رودخانه خشک شده بشار خروشان زمزمه می کند.

 

پل سوم بشار یکی از مصوبه های سفر اول دولت نهم به استان کهگیلویه وبویراحمد بوده که به دستور هیئت دولت برای کاهش ترافیک و پیوند دادن ضلع جنوبی شهر یاسوج به کمربندی یاسوج به شیراز در زمان حاج حسینی استاندار اسبق استان کلنگ زنی شد.

 

این پل که در انتهای شهرک بلکو و چسپیده به پارک بزرگ مهرورزی و پارک تازه تأسیس غدیر قرار دارد در زمان بهرامی شهردار اسبق مرکز استان و استانداری حاج حسینی آغاز به فعالیت کرد.

 

این پل به طول130 متردارای دو دهانه 25 متری و دو دهانه 45 متری است که دو باند رفت و برگشت با عرض هر کدام 11 متر دارد و تاکنون 35 میلیارد ریال هزینه در برداشته و در سالهای اخیر به دلیل کمبود اعتبار و تملک 21 هزار مترمربع از زمین های کشاورزی اطراف آن متوقف شده است.

 

هر چند این روزها سید موسی خادمی  استاندار بومی استان در تلاش است که با تزریق اعتبا، عمر یازده ساله و بلاتکلیف مانده این پل را به سرانجام رساند، اما رسانه ها و مردم شاهد خبرهای ی خوبی از افتتاح این پل نیستند و در مقابل پیمانکار و مسئولان امر نبود اعتبار را از عمده ترین مشکلات افتتاح آن می دانند.

 

با این حال دو پل قدیمی ورودی شهریاسوج آن هم از سمتی که بیشترین سیر مسافر را روانه شهر یاسوج به عنوان یک جاذبه تفریحی می کنند، امروزدیگر جوابگوی حجم ترافیک بالای این شهرنیستند و در ماه هایی از سال تردد بر روی این دو پل با مشکل مواجه شده است که نمونه قفل شدن ورودی شهر یاسوج در ایام تعطیل سال گذشته وامسال بود.

 

اما پل سوم بشار با چه هدفی ساخته شد؟ کاهش بار ترافیکی در ورودی شهر یاسوج و ارتباط با دشت سررود جنوبی و روستاهای آن یا سیاسی بازی؟!

 

نکته ای که امروز مسئولان دولت یازدهم در استان با آن سرکار دارند، نکته های کوری است که آنان را در تکمیل این پل سردرگم کرد است.

 

باید گفت : این روزها که بار سنگین ترافیک بر گرده شهر یاسوج سنگینی می کند و نیاز به احداث این پل ضرورت دارد ،چرا مسئولان استانی راه و علاجی برای این مشکل نکرده اند و هر روز با کلنگ زنی این طرح و آن و افتتاح طرح هایی که در اولویت خاص نیستند، نوش دارویی برای تسکین این پروژه حیاتی در شهر یاسوج آماه نمی کنند.

 

 باید به مسئولان محترم دولت یازدهم گفت:ساختن یک پل در دنیا و ایران پروژه ای زمان بر نیست و هر روز در شهرهای بزرگی مانند تهران، اصفهان وشیراز یک پروژه زیر گذر روگذر را در عرض چند ماه به پایان می رسانند ولی  این در حالی است که مردم شهر یاسوج یک دهه است که در انتظار احداث این پل هستند.

 

موضوعی که باعث انتقاد نماینده ولی فقیه در استان از مسئولان اجرایی دولت یازدهم در بحث معارضات پروژه های مهم عمرانی شد و به آنان در سالروز هفته دولت گفت، اگر نمی توانید معارضی را در یک پروژه عمرانی حل کنید دیگر بر روری آن پروژه کار نکنید و به صورتی دیگر این موضوع را حل کنید.

 

با این حال نه تنها این پل پس از یک دهه به بهره برداری نرسیده بلکه برداشت های بی رویه واحدهای تولید شن و ماسه از بستر رودخانه موجب خالی شدن زیر پل و خطر ریزش آن شده است تا هنوز به بهره برداری نرسیده باید به فکر مقاوم سازی آن بود.

 

سید حسین کاظمی درگفتگو با خبرنگار فارس در  پاسخ به این سؤال که دلیل عدم رضایت استاندار کهگیلویه و بویراحمد، نماینده بویراحمد و دنا در مجلس و مدیرکل راه و شهرسازی این استان از روند ساخت پروژه پل سوم بشار به چه دلیل بوده است، اظهار کرد: این مسئولان حق دارند که نسبت به روند ساخت پروژه نگران باشند چرا که ضعف در عملکرد پیمانکار دیده می‌شود.

 

مدیرکل دفتر فنی استانداری بیان کرد: در این میان ناتوانی و ضعف پیمانکار را به وضوح می‌بینیم و اگر یادتان باشد در بازدید چند ماه پیش نیز به صراحت اعلام کرم این پیمانکار چنین پروژه‌ای را به سرانجام نمی‌رساند.

 

وی با بیان این که پروژه پل سوم بشار یکی از آسان‌ترین پروژه‌هایی است که پیمانکار برای تکمیل آن هیچ مشکلی ندارد، اظهار کرد: به غیر از بتن‌ریزی و مخلوط‌ریزی چه کار دیگری دارد که این پروژه را سخت تصور کنیم.

 

کاظمی تصریح کرد: این پیمانکار در همه جبهه‌های پروژه میدان کار دارد ولی کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهد.

 

وی یکی دیگر از مشکلات پروژه پل سوم بشار را برآورد نادرست دانست و گفت: برآورد اعتبارات این پروژه مطالعه شده نبوده است.

 

کاظمی با بیان اهمیت این پل برای شهر یاسوج و کل استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با راه‌اندازی پل بسیاری از مشکلات ترافیکی رفع و فاصله عبور و مرور را بسیار کم می‌کند.

 

 

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار

پل سوم بشار


پل سوم بشار

پل سوم بشارپل سوم بشار

پل سوم بشارنوشته شده در تاریخ شنبه 11 مهر 1394 توسط روح الله اخلاقی