تبلیغات
پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد - نقش مسجد در تحقق شعار همدلی و همزبانی

پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد
 
من روستایی ام

http://media.irna.ir/1393/13931219/81536848/81536848-6327783.jpg

در تداوم حركت پسندیده و مبارك نامگذاری‌ سالهای شمسی و انتخاب شعار سال توسط مقام معظم رهبری در پیام‌های نوروزی معظم له با عناوینی خاص كه متناسب با شرایط زمانی و مكانی و فضای حاكم بر كشور می‌باشد، امسال نیز شعار« دولت و ملت؛ همدلی و همزبانی » انتخاب شده است. در این راستا با هدف اجرا و عملیاتی  كردن این شعار در بستر مساجد، مطالبی در این خصوص مطرح می‌شود.

از صدر اسلام تاکنون، مساجد همواره نقش کلیدی دراتحاد بخشی به جامعه اسلامی ایفا کرده اند. در شرایط کنونی که جامعه اسلامی،مورد تهاجم فرهنگی بیگانگان قرار دارد،مساجد رسانه‌های قوی و تاثیرگذاری بوده و نقش آنها در طول تاریخ اسلام با پاسداری از ارزش‌های اسلامی، حفظ فرهنگ اسلامی ـ ایرانی، مبارزه با استعمار، طاغوت و آگاهی‌بخشی گره خورده است. تقویت کانون های فرهنگی مساجد می تواند در خنثی سازی این تهاجم تاثیر گذار باشد. در مقابله با تهاجم فرهنگی احیای نقش مساجد باید مورد توجه قرار گیردبه طور قطع و یقین می‌توان اذعان داشت كه تأسیس و بنای مسجد توسط رسول گرامی اسلام (ص) و قراردادن آن به عنوان مركز هدایت، اداره جامعه نوبنیاد اسلامی، پایگاه نشر و تبلیغ معارف اسلامی و تبیین و تشریح آیین تازه معرفی شده اسلام از سوی خداوند متعال، یكی از ارزشمندترین و والاترین كاری بوده است كه آن حضرت در ابتدای راه و اولین مراحل رسالت عظیم خویش به انجام رسانده است.

مساجد به عنوان مرکز نشر معارف دینی و شکل‌گیری حرکت‌های اجتماعی، از بنیادی‌ترین پیشنهاد‌های اسلام برای ترمیم فرهنگ جامعه و تربیت دینی یک اجتماع به شمار می‌رود.  نقش مساجد در ترویج ارزش های اسلامی، قرآنی و سیره ائمه اطهار(ع) و ارائه اسلوبی متقن در تربیت اسلامی، نقشی ظریف، حساس و اساسی است که در قاموس آموزه های مکتب مترقی اسلام، برای این مراکز مهم اسلامی تبیین شده است. دلیل اهمیت و ماندگاری مساجددر تاریخ، تأثیرگذاری و نقش انکارنشدنی آنها در حرکت‌های اجتماعی و فرهنگی است.ومهم‌ترین ثمره این اجتماع‌ها، هم‌اندیشی و ایجاد انس و الفت میان مؤمنان به یک دین برای انجام فعالیت‌های اجتماعی است؛ چراکه هر جنبش اجتماعی و هر جریان‌سازی فرهنگی،زمانی می‌تواند در سطح جامعه موفق شود که میان افراد آن انسجام و همدلی وجود داشته باشد.علاوه بر این، این گردهمایی‌ها می‌تواند نوعی قدرت‌نمایی و صف‌آرایی در برابر دشمنان به شمار آید نیاز امروز جهان اسلام، وحدت و همبستگی و اتحاد در مقابل دشمنان اسلام است و مساجد می‌توانند نقش اصلی را در تحکیم همدلی و یکپارچگی مسلمین ایفا کنند.

این مكان مقدس اگر چه به ظاهر از نظر ساختمانی و بنا بسیار ساده و بی آلایش بوده ولی در باطن و اعماق وجودی خویش از بار معنایی و درونی بسیار والایی برخوردار بوده است. به این جایگاه برتر معنوی و دارای ارزش قدسی تنها به عنوان یك پدیده جغرافیایی نگریسته نشده بلکه آن‌چنان در جامعه اسلامی دارای مرتبت و شأنیت گردیده است كه خداوند متعال آن را به عنوان بیوت الله و خانه خویش معرفی كرده است.

به همین دلیل در سراسر تاریخ حیات و تحول‌آفرین مسجد به خصوص در شكل‌گیری و استمرار حركت و انقلاب اسلامی هم‌واره این نقش بی بدیل را به بهترین نحو و احسن ترین وجه ممكن به انجام رسانده كه همه این امور نشان از ظرفیت بالا و كاركردهای بسیار متنوع و متكثر و نقش آفرینی جامع الاطراف آن است كه از ابتدای بنای آن توسط رسول گرامی اسلام این قابلیت به درستی برای آن ظرفیت سازی و در نهاد آن قرارداده و تعریف شده است.

پوشیده نیست كه مسجد از دیرباز، ازجایگاه ویژه‌ای در میان دولت‌ها و ملت‌های مسلمان برخوردار بوده است. اگر نیم‌نگاهی به دوران شكل‌گیری مسجد در زمان حضرت رسول گرامی اسلام‌ (ص) داشته باشیم درخواهیم یافت كه بسیاری از امور حكومت اسلامی كه توسط نبی مكرم اسلام (ص) بنا نهاده شده بود بستر و خاستگاه شكل‌گیری آن از مساجد و در مساجد بوده است و از همان زمان تاكنون، مساجد، جایگاه ویژه‌ای در نگاه حكومت‌ها و حكام داشته است و از سویی دیگر مسجد در بین عامه مردم و جوامع اسلامی، منزلت و شأن والایی داشته و یكی از مكان‌های تلاقی  تعامل دولت‌ها با مردم بوده است به گونه‌ای كه دولت‌ها با بهره‌مندی از بستر مساجد سعی كرده‌اند خواسته‌ها و اهداف و برنامه‌های خویش را تبلیغ و تبیین نمایند.  

كار، تلاش و همت عمومی در سطح جامعه نیازمند فضای وحدت رویه در دو بُعد اساسی نظری و عملی به ویژه همفكری و هم نظری و در پذیرش تمام و كمال و قلبی اصل موضوع و هماهنگی و همكاری در عمل و اجرای برنامه ها و عملیات امور است. بهترین جایگاه برای ایجاد و تقویت این دو بعد مهم در سطح جامعه مساجد است. مساجد در طول تاریخ اسلام همواره مركزی برای یكی بودن و یكی شدن و وحدت در معنا و شكل بوده و نماد وحدت در عین كثرت و تكثر بوده است. مسجد مهم ترین پایگاهی است كه می تواند نسبت به فرهنگ سازی و نهادینه سازی موضوعات و منویات نظام اقدامی بایسته و مستمر و جدی داشته باشد.

استفاده از فضای مسجد برای ایجاد همدلی و وحدت میان امت اسلامی دارای سابقه دیرینه‌ای است كه اولین بار توسط نبی مكرم اسلام (ص)  با عنوان پیمان اخوت بین مسلمانان مهاجر و انصار در مدینه منعقد گردید. احیاء این روش و سنت نیكوی اسلامی با عنوان و نگاهی فراگیرتر یعنی نه تنها میان عامه مردم بلكه بین دولت و ملت كه دو بال‌ پرواز و صعود جامعه اسلامی به سوی مراتب بالای كمال و ترقی به حساب می‌آیند حركتی‌است كه می‌تواند با توجه به شرایط موجود كشور و نیز منطقه و جهان اسلام، دریچه‌ای نوید بخش برای گشودن باب تفاهم و دوستی ملی بین دولتمردان و تمامی لایه‌های اجتماعی جامعه از هر قشر و صنف و نژاد و طبقه و... برای رسیدن آسان‌تر و سهل‌الوصول‌تر به آرمان‌های متعالی و اهداف والای انقلاب شكوهنمد اسلامی تلقی گردد.

در این راستا بایسته و شایسته است دولتمردان با حضوری بیش از پیش و پر رنگ‌تر و با استمرار (نه صرفاً نمادین) همراه با داشتن برنامه و هدف، ضمن اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به عموم مخاطبان مسجد در خصوص كم و كیف فعالیت‌های اجرایی دولت از بستر مساجد برای بسط و گسترش شعار سال استفاده بهینه نموده و از سوی دیگر متولیان مسجد به خصوص ائمه جماعات، روحانیون و مبلغین از تریبون منابر و وعظ و خطابه نسبت به فضاسازی لازم برای تحقق شعار سال بهر‌گیری نمایند. لازمه این حركت و ایجاد فضای همدلی و هم‌زبانی ایجاد جریانی دوسویه و تعاملی در بستر مساجد است. در واقع مساجد به مثابه پلی ارتباطی بین دولت و مردم عمل نموده و و هر دو جریان را به هم متصل و مرتبط می‌سازد. مقدمه این كار ایجاد نگاه ویژه در مسئولان اجرایی كشور می‌باشد كه بایسته است مسجد را به عنوان نقطه ثقل و گرانیگاه تحقق شعار سال به شمار آورده و در این راه‌ ضمن برداشتن گا‌مهای عملی راه‌كارهای اصولی و منطقی در تعامل و همكاری با مردم را فراهم سازند چرا كه مسجد مربوط و مختص به یك قشر یا طبقه و نژاد خاصی نیست بلكه تمامی آحاد جامعه از هر قشر و صنف و لایه اجتماعی در آن حضور دارند بنابر این بستر مسجد بهترین مكان برای ایجاد همدلی و همزبانی بین این طبقات و اقشار مختلف اجتماعی با دولتمردان و مسئولان اجرایی می‌باشد از طرفی دیگر متولیان مساجد نیز شایسته است بدون مدّ نظر قرار دادن مباحث جناحی و خطی و گروهی و.. فضای مساجد را برای حضور مسئولان اجرایی و دولتی‌ها مهیا نمایند. تا این عزیزان بتوانند در محیطی آرام و بدون تنش، اهداف و برنامه‌های دولت و نظام را با هدف اطلاع‌رسانی و ارتقاء سطح آگاهی‌های عموم مردم  بیان نمایند در چنین شرایط و زمینه‌ای شاهد خواهیم بود كه مساجد به یكی از نقش‌ها وظایف ذاتی خویش عمل نموده و فضای همدلی و همزبانی را در سطح جامعه گسترش و بسط خواهد داد و از این طریق گام‌های عملی در اجرای منویات مقام معظم رهبری در جهت ایجاد همدلی و همزبانی بین دولت و مردم به منصه ظهور و بروز خواهد رسید.

مسجد پایگاه عامه مردم است که هیچ جناح، حزب و گروهی در آن فعالیت ندارد. امام جماعت مسجد می تواند از فرصت حضور مردم در مسجد استفاده کند و زمینه همدلی میان مردم با دولت را فراهم کند از طرفی مسجد هم بهترین مکان برای پیگیری مشکلات مردم به شمار می آید.  یکی از مواردی که از سوی امام جماعت باید مورد توجه قرار گیرد، تبیین موضوع صرفه جویی برای مردم و ایفای نقش در تولید و  استفاده از کالای های ایرنی است وقتی مسجد در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن نقش تاثیرگذار داشته باشد در دیگر مسائل  و  موضوعات روز جامعه هم می تواند نقش مهم ایفا کند. دولت باید با صداقت به مشکلات مردم پاسخگو باشد، مردم اگر صداقت دولتمردان را بببینند، قطعا قبول می کنند و حتی  در این زمینه به  دولت هم کمک می کنند بنابراین ائمه جماعات وظیفه دارند، برای تحقق شعار امسال همچون گذشته نهایت تلاش خود را داشته باشند تا با تمام وجود دغدغه های موثر در جهت برآورده سازی این اهداف را داشته باشند.

جمع بندی:
با توجه به اینکه در حکومت اسلامی دولت برآمده از رای مردم است پس دولت و مردم از هم جدا نسیتند و اتحاد، یکپارچگی، همدلی و هم زبانی مردم و دولت می تواند تاثیر بسزایی در پیشرفت کشور در عرصه های گوناگون داشته باشد. چنانچه همدلی و هم زبانی در بین مردم و دولت وجود نداشته باشد، تفرقه و دوگانگی در جامعه ایجاد می شود و این مسئله شکست را به دنبال خواهد داشت. لذا مقام معظم رهبری با توجه به شرایط حاکم بر جهان و به خصوص مسائل منطقه و شرایط امروز کشور لازم و ضروری دانستند تا سال 94 را به عنوان « دولت و ملت،همدلی و هم زبانی» نامگذاری کنند. این تدبیر رهبری باعث شد تا نقشه برخی از کسانی که به دنبال ایجاد شکاف در بین دولت و ملت هستند و با سخنان و نوشته هایشان به شکاف ها دامن می زنند نقش برآب شود. در نظام اسلامی که دولت مسئول اجرای برنامه های دینی و تحقق احکام اسلامی در جامعه است زمانی می تواند به اهداف خود دست پیدا کند که با ملت یک صدا و یک زبان باشد.

مساجدنقش تعیین کننده ای در ایجاد همدلی ، وحدت و انسجام مردم در جامعه اسلامی دارد. در واقع وقوع بیداری اسلامی در کشورهای منطقه بنوعی متاثر از فعالیت این پایگاه های مذهبی ، اجتماعی و سیاسی در نظام جمهوری اسلامی بوده است. شکل گیری انقلاب اسلامی به برکت مساجد و با حضور پرشور جوانان انقلابی و در خط اسلام به بار نشست که امروز حفظ این سنگر بر همه ما فرض است. مساجد در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در حقیقت به عنوان خط مقدم انقلاب بودند چرا که این مسجدی ها بودند که در قالب یک تشکل غیر رسمی به دلیل پیوندشان با این اماکن مذهبی نقش بی بدیلی در بدست آوردن این دستاورد بسیار بزرگ از خود خلق کردند. در سایه اجتماع مردم در مساجد ، همراهی و همدلی مردم در حول محور مسجد بود که حتی یک وجب از خاک کشورمان با وجود شرایط بسیار بحرانی به دست دشمنان نیفتاد. تمامی این تجربه ها در دوران برقراری حکومت اسلامی در ایران نیز نشان می دهد که اگر قدرت نمایی و موج آفرینی حول محور مسجد صورت گیرد دنیای استکبار هرگز نمی تواند بر جامعه اسلامی و مسلمانان غلبه پیدا کند.

اگر به کارکرد واقعی مساجد آگاهی داشته باشیم می توانیم به نقش این پایگاه‌ها و مراکز در تحقق شعار سال پی ببریم.اگر برنامه ای در مساجد ترتیب داده شود از اثر گذاری و ماندگاری بالاتری برخوردار است. کادر سازی نیروهایی که بتوانند زبان دولت را به شکل عمومی به مردم تفهیم کند و از سوی دیگر نیز مشکلات مردم را به گوش دولت و مسئولان برساند از راهکارهای تحقق شعار سال است.


منبع:ققنوس نیاز
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 شهریور 1394 توسط روح الله اخلاقی