تبلیغات
پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد - نوستالژی سیمنا دنای یاسوج در گذر ایام

پاتوق وبلاگ نویسان شهرستان بویراحمد
 
من روستایی ام
سینمای دنای یاسوج مرداد 86به دلیل فرسودگی و دیوارهای غیرمقاوم توسط متولی‌اش یعنی شهرداری یاسوج تخریب شد و شهردار وقت قول داده بود در کمترین زمان ممکن سینمای متناسب با جمعیت شهری و با معماری نو و زیبا احداث کند.

 از زمان تخریب سینمای دنا یاسوج توسط شهرداری یاسوج نزدیک به 10 سال می‌گذرد ولی هنوز خبری از احداث سینمای جدید شهر نیست.

 

سینما یاسوج

جالب اینجاست که از سینمای دنای یاسوج هنوز نام خیابانش هست و روزانه افراد متعددی از کنار دستی‌هایشان جویای آدرس دقیق خیابان سینما یاسوج هستند.

 

تنها سینمای شهر یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد همچون نامش دنا بختش بلند نبود و اکنون از آن ساختمان بزرگ در مرکز شهر یاسوج تنها زمینی به جا مانده که تا سال گذشته پارکینگ بود و اکنون زمینی خالی است که خاکبرداری شده و در حال حاضر بیل لودرها در پی کندن پارکینگ آن برای ساخت یک سینما هستند و به زعم برخی شاید این پروژه هم راهی طولانی به بلندای یک فیلم سینمای را طی کند.

 

سینمایی که در دهه 50 متولد شد و در دهه های 60 و 70 در اوج توجه بود و برای دیدن فیلم های آن صف های طولانی تا داخل خیابان کشیده می شد اما به یکباره و به دلیل ضعف مدیریت و سیاست های غلط سینمایی از اوج به زیر آمد و این تنها مکان تفریحی جوانان شهر یاسوج کم‌کم از رونق افتاد تا چند سالی تار عنکبوت بر پردهای آن اکران شود و صدای  سکوت برپرده آن پدیدار نبود.

 

با این حال در اواسط دهه 80بود که شهردار وقت یاسوج ترجیح داد برای ساخت یک سینمای مدرن دست به تخریب و پاکسازی این سینما کهنه و پیر شده بزند و رو به تخریب آن گذاتشت

 

سینمایی که  به دلیل فرسودگی، دیوارهای گلنگی آن را به تیغ لودر و بیل و کلنگ سپردند تا سینمایی نو متناسب با جمعیت کنونی شهر بنا کند و اینگونه بود که در  مرداد ماه 86 ، ساختمان سینما دنای یاسوج آوار شد تا به گفته مسئولین شورا و شهرداری سابق، سینمایی مدرن در هفت طبقه ساخته شود.

 

اما سالها قول داده شده مسئولان به مردم یاسوج برای ساخت این سینماعمر تخریب این سازه مهم را به مانند عمر سینما گذاشت و سینمای یاسوج بعد از 10سال همچنان راکد و تخریب شده باقی ماند و  نه تنها هیچ خبری از ساخت سینما نشد بلکه زمین سینما دنا نیز به پارکینگ خودروها در خیابان تنگ سینما بدل شد تا جوانان یاسوجی حداقل بدانند فعلا خبری از سینما نیست.

 

سینما یاسوج

با این حال هر ساله و در آستانه روز سینما، مسئولین بازهم وعده های رنگارنگی در خصوص ساخت سینما می دادند اما پس از آن بازهم خرمن وعده ها  باقی می ماند و زمینی که پارکینگ شده بود و جوانان یاسوجی باید در حسرت دیدن یک فیلم از روی پرده های سینما فقط تبلیغ آن را از جعبه جادویی تلوزیون در سینمای های آفریقا، بهمن و اسپینا می دیدند و خودشان در حسر ت دیدن یک فیلم می ماندند.

 

اما سفرهای چند باره و نسخه های متعدد مسئولین فرهنگی و سینمایی کشور که نبود سینما در یاسوج را به دور از عدالت می دانستند، هم اثری  نداشت وجوانان یاسوجی در حسرت سینما دار شدن، ده ساله شدند.

 

به غیر از یاسوج  وعده هایی همچون احداث یک سالن سینما در یاسوج و گچساران و تفاهم‌نامه‌ای بین معاون سینمایی وزیر ارشاد و استاندار وقت کهگیلویه و بویراحمد تا بر اساس آن، 10مجتمع سینمایی با همکاری این استان ساخته شود به طوری که ساخت این مجتمع ها بر عهده استان و تجهیز و راه‌اندازی آنان نیز برعهده معاونت سینمایی باشد از اینگونه وعده ها بود که همگی بر روی هم دیگر خروار شد و هنوز یاسوج بدون سینما ماند.

 

 

از ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی یاسوج در 5طبقه با داشتن سه سینما و احداث اولین سینمای تالاری ارشاد همه گواهی برای احداث سینما بود که هیچ کدام بر سیبل تیراندازی مسئولان ننشست و هنوز جوانان یاسوجی منتظر  احداث یک سینمای مدرن در مکان سابق بودند.

 

با این حال داشتن سینما همیشه دغدغه مسئولان فرهنگی استان بود و همیشه از دری می کوشیدند که با آوردن سرمایه گذار این موضوع را به گونه ای  فیصله دهند تا بتوانند لااقل یکی از مشکلات بی روحیه گی جوانان را حل کنند.

 

کمالوندی مدیر پیش فرهنگ و ارشاد استان با رایزنی متعدد توانست یک سرمایه گذار برای این پروژه بیاورد و حتی قرارداد منعقد شده برای سینما هم به امضاء رسید، اما مشکلات مفاد قراردادی و کمبود زمین و پارکنیگ برای احداث سینما  عمر 10 ساله سینمای یاسوج را  به 11 سال رساند و هنوز یاسوج در حسرت دیدن یک فیلم روی پرده های جادویی سینما متحیر مانده بود.

 

سینما یاسوج

شهردار یاسوج در هفته های اخیر سخن از احداث یک سینمای مدرن در شهر یاسوج داد و گفت:نبود سینما در شهر یاسوج یکی از نگرانی‌های قشرهای مختلف مردم است و این موضوع مهم حتی در سطح کشور و رسانه ملی نیز مطرح و انعکاس داده شده است.

 

شهر یاسوج تنها مرکز استان بدون سینما

وی به 21 شهریور ماه روز سینما اشاره کرد و گفت: شهر یاسوج بعنوان مرکز استان، تنها شهری است که سینما ندارد و ساخت یک سینمای مدرن در مرکز استان یک مطالبه عمومی است.

 

ساخت یک سینمای مدرن دغدغه مسئولان است

 

شهردار یاسوج ساخت سینما در مرکز کهگیلویه و بویراحمد را از دغدغه‌های مهم مسئولان استان دانست و بیان کرد: به همین منظور در تلاش هستیم با همکاری بخش خصوصی در مکان سینمای قدیم یاسوج واقع در خیابان شهید هرمز‌پور، سینمایی جدیدی در هفت طبقه احداث شودنوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 شهریور 1394 توسط روح الله اخلاقی